5G  technologiczna rewolucja.

Wyobraź sobie, że pobierasz film HD w czasie krótszym niż kilka sekund.  Operuje Tobą robot z odległego kraju. Badania medyczne i konsultacje lekarzy specjalistów odbywają się u Ciebie w domu lub wykonują je zdalnie sterowane roboty. Transport publiczny jest całkowicie autonomiczny i nie wymaga kierowców a jedynie pasażerów.

Nadchodzi wielka rewolucja 5G nie tylko w telekomunikacji ale również w naszym codziennym życiu!

Ale czym jest 5G?

Nasze pierwsze telefony komórkowe oparte były na 1G i jedyne co mogliśmy na nich robić to prowadzić rozmowy a z czasem również wysyłać SMS-y. Przełomem było pojawienie się 3G, które pozwoliło na korzystanie z mobilnego internetu. Obecnie większość z nas wykorzystuje w swoich smartphonach 4G. Możemy ściągać duże pliki, słuchać muzyki, oglądać filmy oraz prowadzić video rozmowy.

5G to nowa perspektywa.

Przede wszystkim dostaniemy dużo większą prędkość transmisji danych.
5G ma poradzić sobie z ruchem tysiąc razy większym niż dzisiejsze sieci i będzie do 10 razy szybsza niż 4G LTE.
Kolejną zaletą jest zmniejszenie tzw. opóźnienia czyli czasu potrzebnego do przesłania danych z jednego urządzenia na drugie. W sieci 4G wymaga to ok 50 milisekund(0,05s) czyli szybciej niż mrugnięcie okiem. W 5G opóźnienie ma wynosić 1 milisekundę(0,001s)!

Co z tego wynika dla nas?

Coraz częściej słyszymy o medycznych super robotach, które mogą pod nadzorem ludzi wykonywać skomplikowane operacje. Obecna technologia nie pozwala jednak na to aby np. chirurg z USA przeprowadzał taką operację w Polsce ale 5G może to zmienić i umożliwić takie zabiegi praktycznie z każdego miejsca na świecie. Oczywiście pod warunkiem, że będą dostępne takie roboty!
Pamiętajmy o wszystkich urządzeniach smart, które mamy w domu: lodówki, pralki, lampy, komputery, telewizory, smartphony itd. Obecnie z uwagi na ograniczoną wydajność sieci, przy dużej ilości podłączonych urządzeń, zazwyczaj trudno uzyskać odpowiednią jakość podłączenia dla wszystkich. 5G ma ten problem diametralnie zmienić i umożliwić podłączenie dowolnej ilości urządzeń bez problemów z ich komunikacją.
Technologia 5G ma przyspieszyć rozwój nie tylko usług telemedycyny, czy IOT, ale również autonomicznych pojazdów i inteligentnych miast. Dzięki tak wysokim parametrom transmisji danych i niewyobrażalnie małym opóźnieniu, 5G pozwoli na działania, których jeszcze nie jesteśmy sobie w stanie nawet wyobrazić.

A kiedy to będzie dostępne?

Prawda jest taka, że nawet eksperci nie potrafią nam powiedzieć kiedy właściwie i w jakim zakresie 5G pojawi się w naszym życiu.
Specjaliści twierdzą, że za około 4 lata siecią 5G będzie objętych około 15% populacji na świecie. Pozostali będą musi jednak jeszcze sporo czasu poczekać. Ericcson podaje, że IOT (Internet Rzeczy) efektywnie wejdzie w życie dopiero za 10 lat.

Wobec tego pozostaje nam cieszyć się dobrym 4G LTE i Internetem stacjonarnym (najlepiej światłowodowym) oraz cierpliwie czekać na tę wielką rewolucję.  Nie wierzmy też reklamom, że jakiś Operator obecnie dostarczy nam prawdziwą sieć 5G!

Dziękujemy z uwagę
Zespół Multiconvert