Witamy serdecznie

Dostęp do Internetu, Telefon i Telewizja to obecnie nasze okno na świat i podstawowe źródło informacji. W domowym budżecie wydatki na te media to stały koszt. Miesięcznie wydajemy na te usługi nawet do kilkuset złotych! Warto więc świadomie wybrać to co dla nas najlepsze. Ponieważ każdy z nas, co pewien czas, staje przed decyzją jakie usługi telekomunikacyjne i od jakiego Operatora kupić dla siebie i swojego domu, przygotowaliśmy poradnik, który pomoże wybrać rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Nie trzeba być inżynierem aby zrozumieć temat, wystarczy trochę czasu i cierpliwości.
Zachęcamy do zapoznania się z prostymi definicjami pojęć jakich użyliśmy w tekście - Podstawowe terminy telekomunikacyjne
Zapraszamy do lektury.

Najważniejszy jest Internet!

Dobry Internet pozwala na bardzo wiele aktywności – pracować z domu, oglądać TV, grać on-line, robić zakupy, korzystać z różnych informacji, kontaktować się innymi, pobierać potrzebne dane, a nawet korzystać z telefonu stacjonarnego tzw. telefon VOIP.
Prosimy zastanów się i odpowiedz sobie na kilka pytań:
 • Czy korzystasz z Internetu na różnych urządzeniach?
 • Ile różnych urządzeń będzie potrzebowało jednoczesnego połączenia z Internetem: prosimy policz wszystkie urządzenia jakie mają się łączyć z Internetem ( smartphony, tablety, komputery, laptopy, konsole do gier, telewizory mające dostęp do tzw. smart tv, itp.
 • Do jakich treści urządzenia mają mieć jednoczesny dostęp: gry on-line, pobieranie plików, TV live, VOD lub Catch TV, poczta, media społecznościowe, surfowanie po różnych stronach, zakupy, streaming muzyki,filmów itp.

Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiedź jest pozytywna to:

 • Twój Internet powinien mieć odpowiednio dużą przepustowość –
 • Dużą przepustowość uzyskasz za pomocą podłączenia do szybkiego łącza (najlepsze jest łącze światłowodowe).
 • Dobry jakościowo Internet, powinien mieć min. 30MB/s download i 6 MB/s upload.
 • Zastanów się nad zakupem Internetu z możliwością postawienie domowej sieci WIFI.
 • Pamiętaj, że jeśli chcesz płacić stałą cenę abonamentu za Internet niezależnie od wielkości transferu danych - należy wybierać oferty bez limitu a przede wszystkim oferty Internetu stacjonarnego -najlepiej szerokopasmowego - z routerm/ modemem wifi.

A jeśli nie Internet stacjonarny - to co?

 • Jedną z opcji jest podłączenie Twojego domu do Internetu radiowego ( dotyczy to głównie domów jednorodzinnych).
 • Innym rozwiązań jest Internet mobilny.
 • Pamiętaj - oferty na Internet mobilny zazwyczaj sprzedawane są w tzw. pakietach

Inne usługi telekomunikacyjne

Jeśli już zdecydowałeś jaki rodzaj Internetu chcesz zakupić pozostaje pytanie o inne usługi telekomunikacyjne. Większość ofert Operatorów jest tak skonstruowana, że łączy kilka usług w jeden ( ang. bundle)- najczęściej dostęp do Internetu, Telewizję oraz Telefon. Pamiętaj - Operatorzy nie są skłonni do zmniejszania sowich zysków i często sprzedają usługi łączone. Oznacza to, że wybierając ofertę Operatora musisz zmierzyć się z decyzją czy poza wysokiej jakości Internetem chcesz jeszcze płacić za inne produkty!

A co to oznacza w praktyce?

W ramach jednego abonamentu można wraz z Internetem, kupić dostęp do kanałów Tv poprzez: Telewizję kablową, IPTV lub OTT TV.

Ewolucja telefonu stacjonarnego czyli VOIP.

Ciekawe ile osób pamięta czasy (wcale nie tak odległe) kiedy w Polsce posiadanie stacjonarnego telefonu tarczowego a potem klawiszowego było szczytem marzeń?! Dziś taki telefon wychodzi z użycia i obecnie wszyscy korzystamy z telefonów "komórkowych".


Czy warto kupić taką usługę - wszystko zależy od Twoich potrzeb!
Zalety telefonii VOIP :

 • dużo niższe koszty połączeń z zagranicą - Operatorzy VOIP oferują darmowe pakiety minut. W ich ofertach za połączenia płaci się więc dopiero po ich przekroczeniu. Rozmowy wewnątrz sieci tego samego Operatora są natomiast całkowicie bezpłatne,
 • możliwość odbierania i wykonywania połączeń z jednego ( np. firmowego) numeru z dowolnego miejsca w Polsce i na świecie,
 • niezależność - bo Operatorzy VOIP nie wymagają od swoich klientów podpisywania długoterminowych umów.

Ograniczenia telefonii VOIP:
 • konieczność posiadania stabilnego łącza internetowego – czyli dobrej jakości Internetu,
 • konieczność zakupu specjalnego aparatu telefonicznego lub korzystania, z często odpłatnych aplikacji, które pozwalają na korzystanie z telefonii internetowej na komputerze lub innych urządzeniach (laptop czy smartphone).

Temat usług telekomunikacyjnych jest bardzo obszerny. Naszym celem nie jest jednak budowanie encyklopedycznej wiedzy z tej dziedziny a pomoc wszystkim zainteresowanym w świadomym wybieraniu najlepszych rozwiązań dostosowanych do własnych potrzeb. Jeśli w naszym mini poradniku nie znalazły się odpowiedzi na wszystkie, nurtujące Cię pytania, prosimy napisz do nas a postaramy się pomóc - Zespół Multiconvert.pl.
W niedalekiej przyszłości czeka nas wszystkich kolejna rewolucja telekomunikacyjna - wejście technologi mobilnej piątej generacji - 5G.
O tym co nam przyniesie, dla kogo będzie dostępna i czy będzie bezpieczna napiszemy już w innym artykule.
Dziękujemy z Twój czas i uwagę i zapraszamy do lektury kolejnych wpisów.
Zespół Multiconvert.pl.